Zvyšujte si svůj důchod, pokud stále pracujete, a to každoročně

Dnes je bohužel spousta lidí, kteří jsou již v důchodu, ale stále pracují.

Pokud to jste i vy, víte, co musíte splnit, abyste měli nárok na zvýšení svého důchodu, a případně o jaké zvýšení by šlo?

Zatím je stále možné čerpat váš starobní důchod a zároveň k tomu pracovat v zaměstnání nebo jako osvč.

Pokud jste již v řádném důchodcovském věku, neplatí pro váš příjem žádný limit, tzn. že můžete dostávat klidně i nestandartní příjmy.

Zvýšování vašeho důchodu při práci není automatické

Zvýšení vašeho příjmu není automatické (proto o tom píšeme) a je nutno si o něj písemně zažádat na OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení, v místě vašeho bydliště. Zde se také můžete obracet s vašimi případnými dotazy).

Žádat o zvýšení vašeho důchodu můžete vždy po 360 opracovaných dnech (ano, opravdu si o zvýšení vašeho důchodu můžete žádat každý rok) a vždy se vám váš důchod zvýší o 0,4% „výpočtového základu“ (tedy, prakticky, pokud je váš příjem vyšší, tím vyšší zvýšení vás čeká – v praxi je to zhruba 60 – 140Kč navíc pro váš důchod).

Také čtete:  Jak odejít do důchodu do 50: 6 věcí, které je třeba zvážit

Pozor, je třeba, abyste v těchto 360 dnech odváděli sociální pojistění (mnohdy v případě, že pracujete na dohodu, tak váš příjem z práce nepřesáhne 10 000Kč, tzn. že pojištění neplatíte a tím pádem byste na zvýšení důchodu neměli nárok).

Příklady navíc:

Vedlejší činnost se ziskem do limitu

Pan Michal je v řádném starobním důchodu od konce roku 2019 a po celý rok 2020 vykonával vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, přičemž roční hrubý zisk byl 75 000 Kč. Hrubý zisk z vedlejší samostatné výdělečné činnosti byl tedy do limitu pro neplacení sociálního pojištění, a proto pan Michal nemá nárok na přepočet starobního důchodu.

Z vedlejší samostatné výdělečné činnosti se sociální pojištění neplatí, jestliže je hrubý zisk do limitu, který se každoročně mění. Za celý kalendářní rok 2020 byla limitem pro neplacení sociálního pojištění částka 83 603 Kč (příjem ponížený o související výdaje).

Také čtete:  Jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu a jaký je jeho význam pro osoby s omezenou schopností pracovat?

Tip: Jaký je rozdíl mezi předčasným důchodem a předdůchodem

Výpočet výpočtového základu

Pan Tomáš má osobní vyměřovací základ (průměrnou mzdu za odpracované roky) ve výši 40 000 Kč. Při výpočtu starobního důchodu v roce 2021 se do částky 15 595 Kč započítává osobní vyměřovací základ ze 100 %, ve druhé redukční hranici (od 15 595 Kč do 141 764 Kč) z 26 %. Výpočtový základ je následně součtem částek z první a druhé redukční hranice.

Z první redukční hranice je to 15 595 Kč a z druhé redukční hranice 6 346 Kč (40 000 Kč – 15 595 Kč) x 26 %). Pan Tomáš má tedy výpočtový základ ve výši 21 941 Kč (15 595 Kč + 6 346 Kč).

Zdroj: Finance.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a rady se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *