V České republice jsou důchody stanoveny státem a jsou vypláceny ze státního důchodového pojištění. Jejich výše je určována podle počtu odpracovaných let a výše příjmu během aktivního období. Důchody jsou obvykle vypláceny lidem, kteří dosáhli určitého věku (obvykle 65 let pro muže a 60 let pro ženy) nebo kteří jsou předčasně invalidní.
V roce 2022 se průměrná výše důchodu v České republice pohybovala kolem 16 523 Kč měsíčně.
V roce 2021 byla také navržena nová reforma důchodového systému, která měla zajistit jeho udržitelnost v budoucnu. Reforma počítala s navýšením věku pro odchod do důchodu a s vyššími požadavky na odpracované roky pro nárok na plný důchod. Reforma byla ale nakonec zamítnuta v parlamentu a není tedy jasné, jakým způsobem budou důchody v budoucnu zvyšovány.
Je třeba mít na paměti, že výše důchodů se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je inflace nebo změny ve státním rozpočtu. Je tedy těžké přesně předpovědět, jak budou důchody v budoucnu zvyšovány. Některé možné způsoby zvyšování důchodů mohou zahrnovat navýšení státních příspěvků nebo změny ve způsobu, jakým se výše důchodu vypočítává.
Je důležité mít na paměti, že důchodový systém v České republice je složitý a že výše důchodů se může lišit v závislosti na mnoha faktorech. Pokud máte otázky nebo potřebujete poradit ohledně důchodů, můžete se obrátit na odborníka nebo na státní úřady, které se těmito tématy zabývají.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce motivovat seniory, aby neodcházeli na odpočinek a nadále byli zaměstnaní nebo podnikali. Chystá novelu zákona, která je osvobodí od placení důchodového pojištění. V průměru si pracující penzista podle propočtů rezortu polepší o 16 tisíc korun ročně. Změna má začít platit od července roku 2023.
Od ledna tohoto roku se mnoha penzistům zvýší měsíční částka důchodu o 500 korun za každé vychované dítě. Nárok však nebudou mít všichni penzisté.