Zdanění důchodů 2024

Důchody se daní podle zákona o dani z příjmů, pokud roční příjem ze všech vašich přijatých důchodů překročí 36 ti násobek min. měsíční mzdy. Minimální mzda pro rok 2022 činí 16 200 korun. To znamená, že pro zdaňovací období roku 2022 je tedy od daně osvobozen důchod až do výše 583 200 Kč za rok.

Takže jednoduše řečeno, kdo má měsíční důchod nižší než 48 600 korun, neplatí z něj daň z příjmu. Až z vyšších důchodů se daň platí.

Zdanění důchodů se liší podle toho, zda jde o příjem z penzijního připojištění nebo o příjem ze státního důchodu.

Příjem z penzijního připojištění je zdaněn podle běžného základu daně, tedy 15 % nebo 23 %. V případě, že je příjem z penzijního připojištění nižší než 2 400 Kč měsíčně, není zdaněn vůbec.

Státní důchod je zdaněn podle speciální sazby daně, která je stanovena v zákoně o daních z příjmů. V roce 2021 činí tato sazba 15 %. I zde platí, že pokud je měsíční příjem nižší než 2 400 Kč, není zdaněn.

Také čtete:  Zvýšení důchodů 2023

Je třeba také zmínit, že se na státní důchod nevztahuje paušální sleva na poplatníka, která se vztahuje na jiné příjmy. To znamená, že celý příjem ze státního důchodu je zdaněn podle zmíněné sazby.

Pravidla pro zdanění důchodů se mohou měnit, a proto je vždy dobré se informovat o aktuálních pravidlech. Je také možné se obrátit na finančního poradce (můžete napsat do komentářů) nebo na finanční úřad pro konkrétní dotazy ohledně zdanění důchodů.

Zdaňování důchodů: Jak uplatnit slevy na dani?

Sleva na poplatníka – Starobní i invalidní důchodce může (stejně jako každý jiný občan) uplatňovat slevu na poplatníka. Sleva na daní na poplatníka není u důchodců nijak omezena a činí 2 570 Kč měsíčně (30 840 Kč ročně).

Invalidita I. a II. stupně – Poživatel invalidního důchodu pro invaliditu I. nebo II. stupně (invalidní důchod musí být vyplácen) může uplatnit slevu na dani ve výši 210 Kč měsíčně (2 520 Kč ročně). Nárok na uplatnění této slevy trvá i případě, že nárok na invalidní důchod zanikl z důvodu přiznání starobního důchodu.

Také čtete:  Zdanění důchodu 2023

Invalidita III. stupně – Osoba uznaná invalidní ve III. stupni invalidity může uplatňovat slevu na dani ve výši 420 Kč měsíčně (5 040 Kč za rok). Uplatnit tuto slevu je možné i případě, že osoba byla uznána invalidní ve III. stupni invalidity, ale nemá nárok na výplatu invalidního důchodu z důvodu nezískání potřebné doby pojištění. Nárok na uplatnění této slevy trvá i případě, že nárok na invalidní důchod zanikl z důvodu přiznání starobního důchodu.

Informace o slevách na dani naleznete v § 35ba odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb.

Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2023, Tipy a rady se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *