Zákonná valorizace důchodů 2023

Zákonná valorizace důchodů 2023 je proces, kterým se každoročně upravuje výše důchodů tak, aby odpovídala inflaci, tedy růstu cen v ekonomice. Cílem zákonné valorizace důchodů je zachovat hodnotu důchodů, tak aby se nestávalo, že důchodci budou mít na konci měsíce méně peněz než na jeho začátku, a budou tak mít problémy s výdaji.

Zákonná valorizace důchodů: Jak se počítá?

Zákonná valorizace důchodů se týká všech důchodů vyplácených ze státního důchodového pojištění, tedy státních důchodů, invalidních důchodů, vdovských a vdoveckých důchodů a sirotčích důchodů. Nezahrnuje však důchody z penzijního připojištění nebo z fondů.

Zákonná valorizace důchodů se obvykle provádí každý rok v září a zahrnuje navýšení důchodů o inflaci za předchozí kalendářní rok. Inflace je měřena pomocí indexu spotřebitelských cen, který zohledňuje změny cen zboží a služeb, které jsou běžně kupovány domácnostmi. Pokud je tedy například inflace 3 %, důchody se navýší o 3 %.

Také čtete:  Důchody 2024

Je třeba podotknout, že zákonná valorizace důchodů není vždy garantována a může dojít k jejímu omezení nebo dokonce k jejímu zastavení. V takovém případě se musí zákonodárci dohodnout na jiném způsobu navýšení důchodů nebo na opatřeních, která pomohou.

Zákonná valorizace důchodů je důležitým nástrojem pro udržení životní úrovně důchodců a pro zachování stability důchodového systému. Je třeba dbát na to, aby byla dostatečná a aby byla vyvážená s ostatními cíli a potřebami státu. Je důležité také zajistit, aby byla spravedlivá vůči všem důchodcům bez ohledu na jejich příjmy a zdroje důchodů.

Jak je to se zákonnou valorizací důchodů v roce 2023?

Již od ledna si navíc penzisté a penzistky polepší. Důchod projde řádnou valorizací základní i zásluhové výměry. Průměrný starobní důchod se bude pohybovat okolo 19 500 korun. Senioři si plošně polepší o 140 korun měsíčně, průměrně ale mohou očekávat zlepšení o 850 korun. Vyplývá to z vyjádření mluvčího ministerstva práce a sociálních věcí Jakuba Augusty pro Právo.

Také čtete:  Valorizace důchodů 2024
Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2023, Valorizace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *