Výchovné k důchodu 2024

Nárok na příplatek k důchodu za výchovu dítěte v roce 2023 se vztahuje na většinu důchodců, zejména na penzistky. Příplatek ve výši 500 Kč bude přiznán automaticky ženám, které porodily dítě nebo se o něj staraly. Pokud má nárok na příplatek muž, bude si o něj muset požádat u ČSSZ.

Nárok na výchovné jeho výše

Od 1. 1. 2023 bude nárok na příplatek k důchodu ve výši 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě. Maximální výše příplatku je 1500 Kč za tři děti, při více dětech se příplatek nezvyšuje.

Žádost o příplatek

Stávající důchodci, kteří měli nárok na důchod před rokem 2023, budou mít nárok na příplatek přiznán automaticky. Pokud by měl nárok na příplatek muž, musí si o něj požádat u ČSSZ. Noví důchodci, kteří nárok na důchod získají v roce 2023, budou moci o příplatek požádat společně se žádostí o přiznání starobního důchodu.

Také čtete:  Přivýdělek k důchodu 2023

Podmínky nároku na výchovné

Podmínkou nároku na příplatek je to, že daná osoba pečovala o dítě. U žen, u kterých se při posuzování nároku na starobní důchod zohledňují vychované děti, bude příplatek přiznán automaticky. Kdo se o dítě více staral, se dokládá čestným prohlášením. Pokud budou o příplatek žádat oba rodiče, bude o tom rozhodovat ČSSZ.

Žádost o příplatek k důchodu za výchovu dítěte bude možné podat od 1. 9. 2022.

Kolik dětí je potřeba vychovat, aby byl nárok na příplatek k důchodu za výchovu dětí?

Nárok na příplatek k důchodu za výchovu dětí vzniká za každé vychované dítě. Maximální výše příplatku je 500 Kč měsíčně za jedno dítě. Pokud má důchodce vychovaných více než tři děti, příplatek se nezvyšuje a činí celkem maximálně 1 500 Kč měsíčně.

Jaká je výše příplatku k důchodu za výchovu dětí?

Výše příplatku k důchodu za výchovu dětí činí 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě. Pokud má důchodce vychovaných více než tři děti, příplatek se nezvyšuje a činí celkem maximálně 1 500 Kč měsíčně.

Také čtete:  Důchody 2025: Ze zpráv

Je příplatek k důchodu za výchovu dětí zdaněn?

Ano, příplatek k důchodu za výchovu dětí je zdaněn jako příjem z důchodu. Pokud důchodce pobírá daňový bonus na děti, bude tato daňová výhoda snížena o částku příspěvku na výchovu dětí.

Jaké jsou podmínky pro nárok na příplatek k důchodu za výchovu dětí?

Podmínkou nároku na příplatek k důchodu za výchovu dětí je to, že daná osoba pečovala o dítě, byla jeho zákonným zástupcem nebo podporovala jeho výchovu alespoň jeden rok během doby, kdy dítě dosáhlo věku do 18 let. Dítě nemusí být biologickým potomkem důchodce, stačí, když o něj daná osoba pečovala.

Kdy se příplatek k důchodu za výchovu dětí nevyplácí?

Příplatek k důchodu za výchovu dětí se nevyplácí, pokud daná osoba pobírá invalidní důchod nebo přídavky na dítě. Také se nevyplácí důchodcům, kteří pobírají důchod na základě mezistátní dohody o sociálním zabezpečení.

Také čtete:  Přivýdělek k důchodu 2023
Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2025 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Výchovné k důchodu 2024

  1. Miluše napsal:

    Já se divím,proč se přidává učitelům,když mají několikatery prázdniny a kde jaké svátky volno a soboty neděle taky.V jiných oborech kde se dělá nepřetržitě 12 ti hodinová směna den a noc,to jakon nikoho nezajímá.Třeba soc.služby,zdravotníci,ochranka,policie a další.Na tyto lidi se ohled nebere,ale na kantory ano.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *