Valorizace důchodů 2026

Rok 2022 přinese několikeré navýšení důchodů, ale také další změny v důchodovém systému. Prvním zvýšením důchodové částky je samozřejmě standardní valorizace důchodů, která probíhá automaticky každý rok. Navíc vláda schválila v srpnu 2021 zákon č. 323/2021 Sb., kterým dojde k dalšímu navýšení důchodové částky. Senioři i ostatní s nárokem na důchod si tedy v roce 2022 přilepší.

Valorizace důchodů v roce 2022 – jak se změní podmínky?

Rok 2022 přinese několikeré navýšení důchodů, ale také další změny v důchodovém systému. Prvním zvýšením důchodové částky je samozřejmě standardní valorizace důchodů, která probíhá automaticky každý rok. Navíc vláda schválila v srpnu 2021 zákon č. 323/2021 Sb., kterým dojde k dalšímu navýšení důchodové částky. Senioři i ostatní s nárokem na důchod si tedy v roce 2022 přilepší.

Víte, co přesně znamená valorizace důchodů?

Valorizace důchodů souvisí s inflací a kompenzuje dopady zdražování seniorům a ostatním, kteří pobírají jakýkoliv důchod (starobní, sirotčí, vdovský a vdovecký, invalidní). Pravidelné navyšování důchodů o inflaci a růst reálných mezd ukládá zákon o důchodovém pojištění. Valorizace důchodů probíhá pravidelně a automaticky vždy k 1. lednu a příjemce nemusí o navýšení částky žádat.

Zvýšení důchodů může proběhnout také mimořádně, a to v závislosti na konkrétním procentu inflace. Pokud je míra inflace v průběhu roku vyšší, přichází podle zákona na řadu mimořádná valorizace, která proběhne mimo pravidelný lednový termín.

Také čtete:  Duchody 2023

Zvýšení důchodů se týká každého, kdo v uplynulém roce 2021 pobíral důchod. Ten musí být přiznán nejpozději do konce roku.

Jak vzrostou důchody v roce 2022?

Důchod tvoří několik částí, každá se vypočítává jiným způsobem. První položkou je pevná částka, ke které přistupuje individuální procentní výměra podle předchozích mezd. Výsledná valorizace je tak vždy součtem obou částek.

Průměrný důchod se tak od ledna 2022 zvyšuje jak v základu, tak také v části procentního podílu. Základní výměra důchodu, která je pro všechny důchody bez rozdílu stejná, vzroste o 350 Kč, výše základu tak bude činit 3 900 Kč.

Procentní sazba se odvíjí od výdělků v rozhodném období a doby pojištění. Platí zde přímá úměra, čím vyšší výdělek a delší doba pojištění, tím bude procentní výměra vyšší, do výpočtu příznivě vstupuje také přesluhování. Hodnotu ale naopak snižuje odchod do předčasného důchodu. Procentní výměranovelou zákona vzroste o 1,3 %.

Třetí částkou, o kterou důchod v roce 2022 naroste, je mimořádný příspěvek v důsledku vyšší míry inflace. Tato částka činí 300 Kč a bude splatná již v lednové valorizaci.

Také čtete:  Předdůchod 2022

Vysoká míra inflace znovu v létě zvýší důchody

Zákon pamatuje také na enormně vysoký nárůst inflace nebo rychlost jejího růstu. Podmínkou pro tento mimořádný valorizační příspěvek je nárůst cen minimálně o 5 % oproti poslednímu měsíci, který byl rozhodný pro výpočet lednové valorizace. Valorizace pro rok 2022 se odvíjela od hodnot z června roku 2021. Míra mimořádné valorizace se počítá jako součet meziměsíčních nárůstků inflace od poslední valorizace. Konkrétní míra meziroční inflace za leden 2022, kterou dne 14. 2. 2022 zveřejnil Český statistický úřad, právě prolomila zákonem stanovenou hranici. Číslo je opravdu alarmující, meziroční míra inflace v lednu 2022 vystoupala na 9,9 %. Proto je nyní již jisté, že proběhne další mimořádná letní valorizace důchodů. Valorizace se bude týkat procentní části důchodu, která se zvýší o 8,2 %.

Jaké změny ještě novela zákona přinese?

Kromě navýšení základní i procentní části zákon zavádí také tzv. výchovné. Jedná se o pevně stanovenou částku ve výši 500 Kč za každé vychované dítě, která navyšuje procentní výměru důchodu. Další zákonnou změnou je nekrácení starobního důchodu v případě předčasného důchodu u složek Integrovaného záchranného systému. Obě změny jsou ale účinné až od roku 2023.

Také čtete:  Důchody pro rok 2023: Výpisy ze zpráv

Vyjádření premiéra k valorizaci důchodu 2022

Jak sám premiér říká, důchodci jsou pro něj prioritní skupinou obyvatel. Nejen proto začátkem roku 2021 překročil průměrný důchod částku 15 000Kč a dostal se na hranici 15 351Kč. Říkal také, že se s valorizací bude počítač i v roce příštím a měl by se dostat na hranici 16 000Kč.

Jde o výrazný nárůst oproti odhadům, které dříve uváděly ministryně Jana Maláčová a Alena Schillerová. Důchodci podle nich měli dostat přibližně 450 korun navíc. Nejvíce se počítalo s valorizací 509 korun. Pokud by taková valorizace byla schválena, nebyl by to tak výrazný propad oproti letošnímu roku, kdy důchody v průměru rostly o 839 korun.

Během vlády ANO se skutečně daří důchody pravidelně navyšovat. Například od roku 2017 (čili za 3 roky) se důchod zvýšil průměrně o 3205 Kč. Vzrůstající důchody rostou nyní nejrychleji. V minulých letech byly vzrůsty rapidně pomalejší.

Realita je ovšem taková, že se jedná o průměr a mnoho lidí na tento průměrný důchod ani nedosáhne. Může se jednat až o 1 milion důchodců.

Zhruba 120 tisíc českých důchodců má nyní důchod nižší než 10 000Kč.

Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2022 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Valorizace důchodů 2026

 1. Dobrý den Vám přeji!
  V ČSSR jsem dopracoval 11,5 roků. Žiji ve Francii
  Dnes jsem dostal výměru pro rok 2022 .
  Podle internetové zprávy bylo mluveno o příplatku 350 Kč .
  Bylo mi vyměřeno pouze 98 Kč . Můj loňský důchod ( 2021 ) byl :

  1/ procentní výměra – 3974 Kč
  2/ základní výměra – 1149Kč
  Přitom kalkulačka ČSSZ udávala + 1,3% na procentní výměru a navíc 350Kč . Což dohromady dělalo 5793 Kč což se mi zdálo moc . Já jsem spíše počítal že dostanu asi 5500 měsíčně , namísto toho mám 5386Kč. Nikde jsem nenašel nové zvýšení od 1/01/2022. Důchod totiž dostávám čtvrtletně bude mi proplacen od 15 do 25 března tohoto roku . Děkuji Vám předem za Vaši laskavost odpověď .

  • Jakub napsal:

   Dobrý den, je mi líto, že jste nebyl spokojený s výší svého důchodu. V České republice se výše důchodu stanovuje podle pojistného plnění, které člověk odpracoval, a také podle věku, kdy žádá o důchod. Zvýšení důchodů pro rok 2022 bylo schváleno vládou a mělo by se projevit na důchodech, které budou vypláceny od ledna 2022. Podle informací, které mám k dispozici, bylo navrženo zvýšení o 1,3 % pro procentní výměru důchodu a o 350 Kč pro základní výměru důchodu. Je možné, že se výše zvýšení liší v závislosti na konkrétních okolnostech každého jednotlivce. Doporučuji vám zkontaktovat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) nebo si přečíst zveřejněné informace na jejich webových stránkách, kde byste se měl dozvědět více o zvýšení důchodů v roce 2022.

 2. Pingback: Důchody v Česku - Důchody 2022Důchody 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *