Vláda již mluví o valorizaci důchodů v roce 2023

Sotva proběhla pravidelná lednová valorizace důchodů pro letošní rok, zástupci vlády již naznačují, jak se budou vyvíjet důchody v roce 2023. Vysoká míra meziroční inflace posune v létě procentní hranici zásluhové výměry důchodů o 8,2 %, což ovlivní i valorizaci v roce 2023. Co vše v příštím roce změní?

Jak se změní důchody v roce 2023?

Roční důchodová valorizace dosud probíhala zcela automaticky vždy v lednu. Vláda předpokládá, že současný model automatické valorizace zůstane zachovaný i v příštích letech.

Mimořádná valorizace, která proběhne nyní v létě, a která zvýší procentní složku důchodu, se samozřejmě promítne také do pravidelného každoročního zvyšování důchodů. Růst cen se do pravidelné valorizace započítává pouze jednou, proto do výpočtu vstoupí pouze růst cen od konce ledna do konce června 2022. Výpočet bude dále klasicky zahrnovat také polovinu růstu reálných mezd za celý rok 2021. První odhady roční valorizace pro rok 2023 ale budou známy až v březnu.

Také čtete:  Zákonná valorizace důchodů 2023

Navíc v lednu také nabývá účinnosti část paragrafů ze zákona č. 323/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů. Zákon o důchodovém pojištění nově počítá také s částkou za výchovu nové generace. Tato položka zvyšuje důchod o 500 Kč za každé vychované dítě.

Vláda plánuje kroky důchodové reformy

Důchodovou reformu chce vláda pojmout jako stabilní důchodový systém, který bude počítat se zásluhami o budoucí generaci, tedy s částkami za výchovu dětí. Změny tak patrně nastanou u důchodů v případě rodin se třemi a více dětmi.

Velmi diskutované téma je garantovaný důchod. V současné době je státem garantovaný minimální důchod 4 670 Kč. Tvoří ho součet částek schválených zákonem, a to minimální pevná část ve výši 3 900 Kč a minimální procentní výměra ve výši 770 Kč. Vláda chce minimální garantovanou výměru důchodu zvednout alespoň na dvojnásobek. Metody výpočtu garantovaného důchodu zatím nejsou vyjasněné. Primárním návrhem zůstávají procenta z průměrné mzdy, Důchod by podle těchto návrhů měl být ve výši 30 % průměrné hrubé mzdy. Čím více mzdy porostou7, tím vyšší bude i státem garantovaný důchod. V případě starobního důchodu ho však získají pouze ti, kteří splní podmínky pro jeho přiznání. Aktuálně platí, že je třeba dosáhnout důchodového věku a odvádět důchodové pojištění po dobu 35 let. Podmínky pro přiznání důchodu se však v chystané důchodové reformě patrně také změní.

Také čtete:  Zvýšení důchodu 2023
Příspěvek byl publikován v rubrice Valorizace. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Vláda již mluví o valorizaci důchodů v roce 2023

  1. Radek napsal:

    Valorizace v červnu 2023 se bude nejspíše odvíjet od součtové meziměsíční inflace od července 2022, tj. 3,7%. Bude-li meziměsíční inflace prosinec 2022/leden 2023 např. 2,5% (což je reálný předpoklad), tak valorizace by měla být 6,2% + „něco“. To „něco“ bývá cca 0,2%. Na průměrný důchod cca 19.500,- je průměrný nárůst cca 989,- Kč. Snad ten propočet má správný předpoklad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *