Valorizace důchodů 2024

Valorizace důchodů je proces, při kterém dochází ke zvýšení výše důchodů tak, aby byly srovnatelné s inflací. Cílem valorizace důchodů je zajistit, aby se důchodci nezadlužovali a aby měli dostatečné finanční prostředky na zajištění základních životních potřeb.

Valorizace důchodů se v České republice provádí každoročně na základě vývoje cen a mezd. Výše valorizace se stanovuje na základě předpokládaného nárůstu cen zboží a služeb v daném roce a přihlíží se také k vývoji mezd. Valorizace důchodů je nastavena tak, aby se důchodci nemuseli obávat o svůj finanční příjem a aby mohli s relativní jistotou plánovat své výdaje.

Valorizace důchodů v roce 2024

Již od ledna si navíc penzisté a penzistky polepší. Důchod projde řádnou valorizací základní i zásluhové výměry. Průměrný starobní důchod se bude pohybovat okolo 19 500 korun. Senioři si plošně polepší o 140 korun měsíčně, průměrně ale mohou očekávat zlepšení o 850 korun. Vyplývá to z vyjádření mluvčího ministerstva práce a sociálních věcí Jakuba Augusty pro Právo.

Další peníze navíc budou představovat 500 korun měsíčně za každé vychované dítě.

Vysoká valorizace může být rizikem

Valorizace důchodů může být pro důchodce přínosem, ale může také přinést určité problémy. Například, pokud je valorizace důchodů nastavena příliš nízko, může to způsobit, že důchodci budou mít problémy s financováním základních životních potřeb. Na druhou stranu, pokud je valorizace důchodů nastavena příliš vysoko, může to způsobit problémy pro státní rozpočet a může vést ke zvýšení daní nebo snížení jiných výdajů.

Také čtete:  Předčasný důchod v Česku

Proto je důležité, aby valorizace důchodů byla nastavena rozumně a aby se přihlíželo k potřebám důchodců i k možnostem státního rozpočtu. Je třeba zajistit, aby důchodci měli dostatečné finanční prostředky na zajištění základních životních potřeb, ale zároveň aby valorizace důchodů nezatěžovala státní rozpočet příliš vysokými výdaji.

V závěru lze říci, že valorizace důchodů je důležitý proces, který pomáhá zajistit finanční bezpečí důchodců v České republice. Je důležité najít rovnováhu mezi potřebami důchodců a schopností státu financovat důchody, aby byl zajištěn udržitelný a spravedlivý systém pro všechny zúčastněné strany.

Valorizace důchodů 2024: Nejnovější zprávy

Nižší valorizace nebude?

Vzhledem k dosavadnímu zadlužování se tento rok v létě bude řešit valorizace pro rok 2024. Více v článku.

16.3.2023 Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/738200/mpsv-zrusena-nizsi-valorizace-doplatek-by-seniori-dostali-asi-zacatkem-roku-2024-rozhodne-se-v-lete.html

Další informace

od 1. 1. 2024, nebo mimořádnou valorizací, pokud pro ni budou v roce 2023 splněny podmínky. Výše základní výměry důchodů přiznávaných v roce 2023 bude činit částku 4 040 Kč.

Základní výměra důchodu je částka, která je stanovena státem a je používána jako základ pro výpočet výše důchodu. V České republice je základní výměra důchodu stanovena na základě počtu odpracovaných let a výše příjmu během aktivního období.

Také čtete:  Důchody v roce 2023

Základní výměra důchodu se v České republice vyjadřuje v Kč a je používána jako základ pro výpočet výše důchodu. Její výše se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je délka a výše příjmu během aktivního období nebo inflace.

Základní výměra důchodu se obvykle vypočítává tak, že se sečtou všechny odpracované roky a výše příjmu za celé aktivní období a pak se tato částka přepočítá na základní výměru důchodu. Výše základní výměry důchodu se pak používá jako základ pro výpočet výše důchodu.

Valorizace důchodů 2024: Ze zpráv

Valorizace v lednu 2024 a pokračování v roce 2025

Poslanci schválili novou novelu, která ovlivní zvyšování důchodů od roku 2025. Důchody nebudou růst tak rychle jako v minulých letech. Nově budou důchody valorizovány o inflaci, ale pouze o třetinu růstu reálných mezd, místo původní poloviny. Tím se vrátí pravidla valorizace na úroveň před rokem 2018.

Zároveň skončí mimořádná valorizace, která zvyšovala důchody, pokud růst cen přesáhl pět procent za sledované období. Namísto toho bude stát vyplácet dočasný příspěvek do další řádné valorizace. Důchody tak budou i nadále růst, ale pomaleji než dříve.

Také čtete:  Zdanění důchodu 2023

Ministr práce a sociálních věcí, Marian Jurečka, tvrdí, že nový systém je spravedlivější a udržitelnější. Změna má také zabránit rozevírání rozdílů mezi bohatšími a chudšími seniory. Průměrný důchod se odhaduje na 20 700 korun do konce letošního roku (2023)

Nová úprava zvyšování důchodů má začít platit od 1. září letošního roku, ale výraznější efekty se projeví až po roce 2025. Schodek systému důchodového pojištění se stal problémem vzhledem k rostoucím výdajům na důchody a stárnutí populace. Nová opatření mají usnadnit rozložení těchto dopadů v budoucnu.

26.7.2023 Zdroj: https://www.penize.cz/duchody/443905-duchody-porostou-pomaleji-poslanci-zmenili-pravidla-valorizace

Nižší důchody v roce 2024?

Během svého pracovního života odváděli do důchodového systému velmi podobné částky. Nicméně, přestože se jejich příspěvky liší jen minimálně, někteří z nich obdrží značně vyšší důchody, zatímco ostatní spokojeni úplně nebudou. Jediný rozdíl spočívá v tom, že jedna skupina byla schopna odejít do důchodu ve správný čas. Podle některých odborníků je současná situace ohledně vysoké inflace zřejmým signálem, že je třeba přehodnotit systém valorizace, a to nejen kvůli obrovským dopadům na státní rozpočet. Více v článku níže.

6.2.2023 Zdroj: https://www.echo24.cz/a/HW5DJ/zpravy-domaci-duchody-valorizace-nespravedlnost-reforma

Příspěvek byl publikován v rubrice Valorizace se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Valorizace důchodů 2024

  1. peter K. napsal:

    To jako myslíte vážně já jsem pracoval v jedničce od 1980 roku ale počítat mi to chtějí od 1986 to si líbit nenechám a budu zalovatsrat to je protiprávní okrást někoho o 6 let.

  2. František M. napsal:

    Opět plné lží, teď vyšel článek z ministerstva financí, že důchody v roce 2024 od ledna „porostou“ o 450 Kč. Politici nemají odvahu nám říkat pravdu, důchody, tedy ty reálné budou klesat nejméně o 1200 až 2000 Kč v roce 2024. Okrádání jede naplno.

  3. Martin K. napsal:

    To samé já,jsem v druhém stupni a beru opravdu směšných 5.500.Mám snížení pracovní schopnosti, tudíž se mi práce hledá o to hůře a málo si vydělám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *