Současný stav důchodového zabezpečení v České republice a plány do budoucna

Český důchodový systém je založen na principu solidarity mezi jednotlivými generacemi. To znamená, že mzdy a odvody z daných mezd přispívají k vytváření finančních prostředků, které jsou poté rozděleny mezi důchodce v podobě penze. Tento systém má za úkol zajistit důstojné životní podmínky pro všechny občany po skončení aktivního věku.

V současnosti se v České republice uplatňuje tzv. „poměrový systém“, který zohledňuje poměr mezi počtem odpracovaných let a výší penze. Penze se tedy vypočítávají ze dvou základních složek: základního platu, který je stanoven podle počtu odpracovaných let, a příplatku za kvalifikaci, který se přidává za vyšší vzdělání nebo povolání s vyšší mírou odbornosti. V současné době je minimální výše důchodu stanovena na 7 080 Kč a maximální výše činí 25 200 Kč.

Odchod do důchodu v 67 v roce 2035

V současné době probíhají diskuze o změnách v důchodovém zabezpečení, které by měly zajistit jeho udržitelnost v budoucnu. Mezi navrženými opatřeními je například navýšení věkové hranice pro pobírání penze, která by se měla postupně zvyšovat až na 67 let v roce 2035. Také se uvažuje o zvýšení odvodů do důchodového systému ze současných 35 % na 37 %, což by mělo přispět k vyššímu finančnímu příspěvku na penze v budoucnu.

Také čtete:  Důchodové výhody pro podnikatele živnostníky

Důchodové konto

Dalším navrhovaným opatřením je zavedení tzv. „důchodové konto“, což je součást nového důchodového systému, který se plánuje zavést od roku 2023. Důchodové konto bude představovat individuální účet pro každého občana, na kterém bude ukládáno 5 % z každé vyplacené mzdy a které bude sloužit jako rezerva pro případ, že člověk bude chtít dříve do důchodu nebo bude muset předčasně skončit pracovní aktivitu. Tento systém by měl zajistit vyšší finanční zabezpečení pro případ náhlého výpadku příjmů a umožnit větší flexibilitu při volbě věku pro přestup na důchod.

Je třeba zdůraznit, že všechny navržené změny jsou pouze v plánovací fázi a ještě nejsou definitivně schváleny. Nicméně je zřejmé, že důchodové zabezpečení bude v budoucnu podstupovat změny, které budou muset řešit stále se zvyšující počet seniorů a předpokládaný pokles počtu aktivních zaměstnanců. Cílem těchto změn je zajistit udržitelnost důchodového systému pro budoucí generace.

Také čtete:  Důchodová kalkulačka je užitečným nástrojem

Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2023, Tipy a rady se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *