Předdůchod 2022

Pojmem předdůchod rozumíme předčasný odchod do penze, kdy penzista čerpá vlastní naspořené finance předtím, než má nárok na státní důchod. Předdůchod je tak často zaměňovaný s předčasným důchodem, který vyplácí stát.

Pro odchod do předdůchodu musí penzista splňovat následující podmínky:

  • Lze jej začít čerpat maximálně 5 let před věkem odchodu do důchodu, zároveň však předdůchod musí trvat alespoň 2 roky,
  • Osoba musí mít sjednané doplňkové penzijní připojištění, které musí být placeno minimálně 5 let před odchodem do předdůchodu,
  • Na penzijnim připojištění musí být naspořena dostatečně velká částka pro měsíční výplatu alespoň 30 % z průměrné mzdy 1.-3. čtvrtletí předchozího roku.

Předdůchody 2021

Penzisté v předdůchodu nemají povinnost platit sociální, ani zdravotní pojištění. Musí si však splnit svou ohlašovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně. Čerpání předdůchodu však ovlivní výši státního důchodu. Příjem z předdůchodu se totiž nezapočítává do vyměřovacího základu, díky tomu se Vám nezhorší průměr z předchozích let.

Také čtete:  Valorizace důchodů roku 2022

Nadruhou stranu se ale doba předdůchodu ani nezapočítává do doby pojištění. Díky tomu penzista přijde měsíčně o zhruba 200,- – 300,- za každý rok, kdy čerpá předdůchod. Tuto částku lze snížit tím, pokud si penzista při předdůchodu přivydělává nebo je registrován na úřadu práce.

Pokud se rozhodnete jít do předdůchodu v roce 2021, budete se řídit průměrnou mzdou v roce 2020. Ta byla 34 611,- a Váš předdůchod by tedy byl 10 384,- ( 34 611*0,3). Pro čerpání alespoň 2 roky tedy musíte mít nespořeno alespoň 249 216,-

Závěrem…

Od roku 2013 existuje tzv. „předdůchod“ určený pojištěncům, kteří v životě měli slušné příjmy a už se napracovali dost (horníci, hutníci atp.). Ten lze popsat stručně těmito jeho vlastnostmi:

  • Do předdůchodu lze odejít o 2 až 5 let dříve a od data nároku na důchod vám starobní důchod nebude krácen dle odstavce 5.
  • Po celou dobu předdůchodu si musíte platit důchod z vlastních úspor, musíte tedy pro tento účel mít na svém účtu vázáno několik set tisíc Kč.
  • Během doby předdůchodu za vás stát platí zdravotní pojištění.
Také čtete:  Důchody v Česku
Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2022, Předdůchody se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *