Předčasný starobní důchod je dávkou z českého důchodového pojištění, na kterou má nárok občan, jenž získal potřebnou dobu pojištění a dosáhl věku stanoveného zákonem. Předčasný starobní důchod je trvale krácený – při dosažení důchodového věku se jeho výše nepřepočítává.
Jak již bylo zmíněno v minulých článcích, předčasný důchod je stav, kdy pracovník odchází z nějakého důvodu (např. zdravotního) do důchodu dříve, než dosáhne svého důchodového věku, je mu však přiznán státní důchod. To je základní rozdíl mezi předčasným důchodem a tzv. předdůchodem, kdy penzista čerpá vlastní našetřené finance.
Předčasný důchod 2024
Předčasný důchod je možností pro ty, kteří se rozhodnou odejít do důchodu před dosažením běžného důchodového věku. V letech 2023 a 2024 se vztahují určité pravidla a omezení na předčasný důchod, které je důležité znát.
Od roku 2023 dochází k určitým změnám v souvislosti s předčasným důchodem. Některé z těchto změn se týkají věkového limitu, minimálního počtu odpracovaných let, a výpočtu důchodu. Předčasný důchod je možný pouze pro osoby, které splňují stanovená kritéria a podmínky, které se mohou v jednotlivých zemích lišit.
V roce 2024 se očekávají další změny týkající se předčasného důchodu. Tyto změny se mohou týkat například věkového limitu, kdy je možné začít pobírat předčasný důchod, nebo výpočtu výše důchodu pro ty, kteří se rozhodnou odejít do předčasného důchodu.
Je důležité sledovat aktualizace a informace o předčasném důchodu, protože se mohou lišit v závislosti na zemi a příslušných právních předpisech. Osoby, které zvažují možnost předčasného důchodu, by se měly poradit s odborníky a získat přesné informace o podmínkách, výpočtu a dopadech na jejich finanční situaci.
Důchod před dosažením běžného důchodového věku je důležitým rozhodnutím, které vyžaduje pečlivé zvážení a plánování. Je vhodné se informovat o všech možnostech, omezeních a výhodách spojených s předčasným důchodem, abyste mohli udělat informované rozhodnutí ohledně vaší budoucí finanční situace.
Jak je to v praxi?
Podle platné legislativy je odchod do předčasného důchodu umožněn až o 5 let dříve, avšak ne dříve než v 60 letech.
Jelikož však stále nikomu nestoupl věk odchodu do důchodu na 65 let, v praxi tak nikdo o 5 let dříve odejít do důchodu nemůže. Druhou podmínkou pro získání předčasného důchodu je řádné odvádění důchodového pojištění, které je jednou složkou sociálního pojištění.
Pro uznání důchodu je nutné mít odvedené pojištění alespoň 30 let bez náhradních dob. V případě započtení náhradních dob je to 35 let. Náhradní dobou se myslí čas, kdy osoba nebyla zaměstnaná ani nepodnikala, avšak i tak je má toto období pohlíženo jako na odpracované. Jedná se například o:
- mateřskou dovolenou,
- invalidní důchod III. stupně,
- evidence na pracovním úřadě,
- studium na SŠ, VOŠ a VŠ před rokem 2010,
- a další, …
Pokud se pracovník rozhodne odejít do předčasného důchodu, musí počítat s trvalým snížením penze. Výše ponížení závisí na několika faktorech. Základem pro výpočet je procentní výměra z odpracovaných let a průměru hrubých výdělků. Tato výměra se následně zmenší o každých započatých 90 dní, které zbývají do řádného důchodového věku následovně:
- 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů
- 1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne
- 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne
Ke zkrácené výměře je nakonec připočítáno 3 550,- (2021), což je základní výměra.