Předčasný důchod 2022

Předčasný starobní důchod je dávkou z českého důchodového pojištění, na kterou má nárok občan, jenž získal potřebnou dobu pojištění a dosáhl věku stanoveného zákonem. Předčasný starobní důchod je trvale krácený – při dosažení důchodového věku se jeho výše nepřepočítává.

Jak již bylo zmíněno v minulých článcích, předčasný důchod je stav, kdy pracovník odchází z nějakého důvodu (např. zdravotního) do důchodu dříve, než dosáhne svého důchodového věku, je mu však přiznán státní důchod. To je základní rozdíl mezi předčasným důchodem a tzv. předdůchodem, kdy penzista čerpá vlastní našetřené finance.

Předčasný důchod 2021

Podle platné legislativy je odchod do předčasného důchodu umožněn až o 5 let dříve, avšak ne dříve než v 60 letech.

Jelikož však stále nikomu nestoupl věk odchodu do důchodu na 65 let, v praxi tak nikdo o 5 let dříve odejít do důchodu nemůže. Druhou podmínkou pro získání předčasného důchodu je řádné odvádění důchodového pojištění, které je jednou složkou sociálního pojištění.

Také čtete:  Jak funguje předdůchod [2024] v České republice?

Pro uznání důchodu je nutné mít odvedené pojištění alespoň 30 let bez náhradních dob. V případě započtení náhradních dob je to 35 let. Náhradní dobou se myslí čas, kdy osoba nebyla zaměstnaná ani nepodnikala, avšak i tak je má toto období pohlíženo jako na odpracované. Jedná se například o:

  • mateřskou dovolenou,
  • invalidní důchod III. stupně,
  • evidence na pracovním úřadě,
  • studium na SŠ, VOŠ a VŠ před rokem 2010,
  • a další, …

Pokud se pracovník rozhodne odejít do předčasného důchodu, musí počítat s trvalým snížením penze. Výše ponížení závisí na několika faktorech. Základem pro výpočet je procentní výměra z odpracovaných let a průměru hrubých výdělků. Tato výměra se následně zmenší o každých započatých 90 dní, které zbývají do řádného důchodového věku následovně:

  • 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů
  • 1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne
  • 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne
Také čtete:  Důchody stoupnou ještě víc. Počítejte s 300Kč jako bonus.

Ke zkrácené výměře je nakonec připočítáno 3 550,- (2021), což je základní výměra.

Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2022, Předdůchody se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *