Penzijní novela

Prezident Petr Pavel i přes výhrady podepsal penzijní novelu, oznámil v pátek. Pravidla předčasných důchodů tak čeká zpřísnění a valorizace penzí zpomalení.

„Novela mění způsob mimořádných valorizací důchodů takovým způsobem, který by v případě dalšího inflačního výkyvu přinesl vyšší náklady státu a zároveň neřešil problém důchodů dostatečně efektivně, jak je zdůrazněno v samotné odůvodňující zprávě. Tato situace paradoxně stojí v kontrastu s hlavním cílem vlády, kterým je dosažení fiskální konsolidace a ekonomického pokroku.“

Co obsahuje penzijní novela?

  1. Předčasný důchod: Doba, po kterou lze pobírat předčasný důchod, se zkracuje z pěti na tři roky před dosažením důchodového věku podle předlohy.
  2. Krácení důchodu: Při pobírání předčasného důchodu bude docházet k většímu krácení částky důchodu než v minulosti. Zároveň se nebude valorizovat zásluhová část důchodu až do řádného termínu penze.
  3. Minimální doba odvodů: Za rok od změn má vstoupit v účinnost prodloužení minimální doby hrazení odvodů jako jedné z podmínek pro vstup do předčasné penze, a to na 40 let.
  4. Valorizace penze: Penze se již nezvyšují o polovinu růstu reálných mezd při pravidelných lednových valorizacích. Místo toho se od příštího roku bude brát v úvahu pouze růst cen pro domácnosti důchodců. Třetina růstu reálných mezd se bude započítávat, jako tomu bylo před rokem 2018.
  5. Mimořádná valorizace: Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, důchodci dostanou mimořádnou valorizaci od července kalendářního roku.
  6. Přídavek a zásluhová část penze: Důchodci budou pobírat přídavek do konce roku a zásluhová část penze se jim také zvýší, ale pouze dočasně. Růst bude započítáván do běžného lednového navýšení a nebude se promítat do dalších valorizací. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměrů budou odrážet 60 procent růstu cen.
Také čtete:  Zvýšení důchodů od ledna 2024: Co se mění a jak to ovlivní příjemce důchodů

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-pavel-podepsal-penzijni-novelu-40442283

Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2024 se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *