V posledních letech se ozývá stále více hlasů týkajících se důchodové reformy, úpravy, která by zajistila větší udržitelnost penzijního systému do budoucna. Napříč politickým spektrem se objevují různé názory, někde zazní slova o minimálním důchodu, jinde je zase aktuálním tématem dřívější odchod do penze pro fyzicky náročná povolání. Jeden rok navíc za každých deset odpracovaných let, tak zní původní návrh. Nakolik je reálné ho prosadit? Pro státní rozpočet by to mělo znamenat devět miliard korun ročně v položce výdajů.
Pro sociální demokraty jde o jasnou prioritu
Předčasný důchod pro těžké profese, to je společně s legislativní úpravou, která má za cíl zajistit dostupnější bydlení, pro ČSSD nejdůležitější bod programu ještě před sněmovními volbami na podzim 2021. Čeho by se měl návrh vlastně týkat? A především, z jakých prostředků by měl být financován? Ministerstvo práce a sociálních věcí má jasnou představu – sociální pojištění zaměstnavateli se zvýší o několik procentních bodů, z čehož bude ona dřívější penze financována. Mluví se o úpravě, která by zvedla pojistné až na hranici téměř třiceti procent (29,8 %, avizované navýšení by bylo zhruba o pět procent). Pracovníci zaměstnaní v náročných provozech by pak měli mít možnost jít do penze až o pět let dříve, a to bez sankcí, s jakými počítá aktuální úprava o tzv. „předčasném důchodu“.
Horníci v hlubinných dolech už zvýhodnění mají
Program nepočítá s horníky, jejichž náplní práce byl hlubinný důl – ti už mohou odejít do starobní penze o celých sedm roků dřív, počítá s tím zákon z roku 2016. Koho by se tedy návrh z pera sociální demokracie týkal? Mluví se přibližně o 1-2 % zaměstnanců v ČR. Celkové výdaje státu se pak díky této právní úpravě zvýší přibližně o miliardu korun, alespoň o tom hovoří aktuální propočty MPSV.