Minimální důchod v roce 2023

V České republice není stanoven minimální důchod. Výše důchodu je stanovena na základě počtu odpracovaných let a výše příjmu během aktivního období. Je tedy možné, že některé důchody mohou být nižší než jiné v závislosti na těchto faktorech.

Je třeba mít na paměti, že výše důchodu se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je inflace nebo změny ve státním rozpočtu. Je tedy těžké přesně předpovědět, jaká bude výše důchodů v budoucnu.

V České republice existuje také systém doplňkových penzí, které jsou placeny z různých zdrojů, jako jsou penzijní fondy nebo pojišťovny. Tyto doplňkové penze jsou navrženy tak, aby se penzistům pomohlo překlenout rozdíl mezi výší jejich důchodu a jejich předpokládanými výdaji. Doplňkové penze se obvykle vyplácejí po dobu určitého období nebo až do konce života.

Jak se počítá důchod: Čísla pro rok 2023

Každý starobní důchod se skládá ze:

  • základní výměry
  • procentní výměry
Také čtete:  Jak odejít do důchodu do 50: 6 věcí, které je třeba zvážit

Základní výměru důchodu mají všichni starobní důchodci stejně vysokou, bez ohledu na to, jak vysoké příjmy měli nebo ve kterém roce odešli do důchodu, neboť základní výměra se během let postupně zvyšuje. V letošním roce činí základní výměra důchodu 3 900 korun a v roce 2023 bude činit 4 040 korun

Procentní výměra důchodu závisí na konkrétním průběhu pojištění, tj. na výši rozhodných příjmů a získané době pojištění. Dle § 34 zákona o důchodovém pojištění nesmí být procentní výměra starobního důchodu méně než 770 korun. Nepřímo je tak legislativou stanoven absolutně nejnižší částka starobního důchodu, která v roce 2023 bude 4 810 korun (4 040 korun + 770 korun).

Důchodová kalkulačka pro rok 2023.

Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2023, Tipy a rady se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *