Kdy žádat o důchod?

Věk pro pobírání starobního důchodu se v České republice postupně zvyšuje a v současnosti je stanoven na 65 let pro muže a 62,5 roku pro ženy. To znamená, že můžeš žádat o starobní důchod od těchto věkových hranic, pokud splňuješ další podmínky pro jeho přiznání (například odpracované minimální počty let nebo dosažení určitého věku s odpracovanými lety).

Pokud chceš pobírat důchod dříve než ve stanoveném věku, můžeš žádat o předčasný starobní důchod. Tento důchod je vyplácen s omezením po dobu 5 let od doby jeho přiznání a jeho výše je nižší než výše starobního důchodu v plné výši. Podmínky pro přiznání předčasného starobního důchodu jsou stanoveny zákonem a zahrnují odpracované minimální počty let nebo věk s odpracovanými lety.

Předčasný starobní důchod

Předčasný starobní důchod může být přiznán i osobě, která ještě nemá nárok na starobní důchod v plné výši, ale která splní podmínku odpracovaných let nebo věku s odpracovanými lety a která se rozhodne přestat pracovat před dovršením věku pro pobírání starobního důchodu. Tento důchod se vyplácí s omezením po dobu 5 let a jeho výše je nižší než výše starobního důchodu v plné výši.

Také čtete:  Zdanění důchodů 2024

Pokud osoba nechce nebo nemůže pobírat důchod v plné výši, může žádat o částečný důchod. Tento důchod je určen pro osoby, které jsou před důchodovým věkem a které chtějí nebo musejí nadále pracovat, ale které by bez důchodu měly nízký příjem. Částečný důchod je vyplácen spolu s příjmy z práce a jeho výše je stanovena podle odpracovaných let a výše příjmů z práce.

Je třeba zdůraznit, že předčasný starobní důchod a částečný důchod jsou dočasné důchody a že se po uplynutí stanovené doby přechází na důchod v plné výši.

Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2023, Tipy a rady se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *