Důchodová kalkulačka 2022

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) chystá novou internetovou kalkulačku pro výpočet důchodu. Fungovat by měla začít do konce června. Aplikace spočítá orientační částku nejen lidem před penzí, ale všem zájemcům.

ČSSZ má na svém webu kalkulačku pro orientační výpočet penze a stanovení důchodového věku už teď. Lidé ale musí zadávat údaje ručně, a to třeba vyměřovací základy za řadu let. Na portálu je pak on-line aplikace pro ty, kteří mají mít nárok do pěti let. 

Důchodová kalkulačka 2022

Důchodová kalkulačka se v poslední době stala poměrně skloňovaným pojmem. Datum odchodu do starobního důchodu i věk, který musíte splňovat pro odchod na zasloužený odpočinek zajímá každého, komu se důchod blíží. Víte, kdy půjdete do důchodu? Důchodová kalkulačka je jedním z nástrojů, které vám rychle odpoví na to, v kolika letech a který konkrétní den do důchodu půjdete.

Také čtete:  Předčasný důchod 2022

Jaké parametry rozhodují o odchodu do důchodu?

Důchodový věk je jedním ze základních ukazatelů pro stanovení nároku na výplatu starobního důchodu a také pro výpočet data odchodu do důchodu. V kolika letech půjdete do důchodu závisí na datu narození a době pojištění.

Muž nebo žena? Lidem narozeným do roku 1971 ovlivňuje odchod do důchodu také pohlaví. Ženám do výpočtu důchodového věku vstupuje počet narozených a vychovaných dětí. Mladší ročníky již toto rozdělení nemají a důchodový věk mužů a žen je shodný.

Doba pojištění představuje další podmínku, kterou je nutné naplnit pro vznik nároku na starobní důchod. Základní a potřebnou dobu pojištění určuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Minimální doba pojištění vychází z roku, ve kterém žadatel o starobní důchod dosáhnul důchodového věku. Doba pojištění se postupem času prodlužovala, v roce 2010 musel žadatel platit důchodové pojištění po dobu 25 let. Přiznání důchodu v roce 2022 musí splnit podmínku platby pojištění po dobu 35 let, do které se započítávají také náhradní doby pojištění.

Také čtete:  Důchody 2023: Výpisy ze zpráv

Odchod důchodu můžete uspíšit

Starobní důchod si můžete dopřát již dříve. Ještě před dosažením důchodového věku vzniká nárok na tzv. předčasný důchod těm, kteří mají naplněnou povinnou dobu pojištění a do důchodového věku jim chybí nejvýše 3 nebo 5 let. Výše nároku na řádný starobní důchod je však trvale krácena.

Mějte na paměti, že výpočty z důchodových kalkulaček jsou vždy jen orientační. Přesné informace o odchodu do důchodu vám poskytne Česká správa sociálního zabezpečení, která vede evidenci dob pojištění, včetně těch náhradních a dob vyloučených. Důrazně proto doporučujeme, abyste si včas ověřili, zda máte evidované a podložené všechny doby a veškeré skutečnosti, které jsou pro stanovení důchodu rozhodné.

Důchodová kalkulačka české správy sociálního zabezpečení ČSSZ

Odkaz na nově vytvořenou, oficiální důchodovou kalkulačku. Nicméně je nutno se nejprve přihlásit přes datovou schránku nebo přes Identitu občana. Pokud nemáte zřízen ani jeden účet, může vám jeho vytvoření nějakou dobu trvat.

Také čtete:  Duchody 2022

https://eportal.cssz.cz

Rychlejší důchodová kalkulačka 2022 – BEZ REGISTRACÍ

Pokud chcete znát svůj výpočet důchodu hned, stačí jít na odkaz níže.

https://www.penize.cz/kalkulacky/duchodova-kalkulacka

Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2022 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Důchodová kalkulačka 2022

  1. Ludmila napsal:

    Dobrý den,
    chci se zeptat co mám udělat proto abych mohla jít do předdůchodu
    děkuji

  2. Renata Vlčková napsal:

    Dobrý den, chci se zeptat , kdy bych mohla jít do předcasného důchodua jestli me mužete udělat předbežny vypočet důchodu . dekuji Vlčková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *