Jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu a jaký je jeho význam pro osoby s omezenou schopností pracovat?

Invalidní důchod je penze, která je určena pro osoby s omezenou schopností pracovat kvůli zdravotnímu stavu nebo invaliditě.

Podmínky pro přiznání invalidního důchodu

Podmínky pro přiznání invalidního důchodu jsou stanoveny zákonem a jsou následující:

  • Osoba musí mít trvalou invaliditu alespoň ve 2. stupni (což znamená, že má omezenou schopnost pracovat více než o 50 %).
  • Osoba musí mít odpracované minimálně 3 roky po dovršení 15. roku věku.
  • Osoba musí mít nárok na invalidní důchod nejméně do doby, kdy dosáhne věku pro pobírání starobního důchodu.

Invalidní důchod může být přiznán i osobě, která nemá dostatečný počet odpracovaných let, pokud splní podmínku trvalé invalidity ve 2. stupni a pokud její příjem z jiných zdrojů (například z příjmů z podnikání nebo z příjmů z renty) nedosahuje určité výše (v roce 2021 je tato výše stanovena na 6 350 Kč měsíčně).

Také čtete:  Důchod: Vysvětlení fungování důchodů

Co je to invalidní důchod?

Invalidní důchod je pro osoby s omezenou schopností pracovat velmi důležitým zdrojem příjmů, který jim umožňuje zajistit si alespoň základní životní potřeby. Invalidní důchod se vypočítává stejným způsobem jako starobní důchod, tedy ze základního platu a příplatku za kvalifikaci, a jeho výše je v současnosti minimálně 7 080 Kč a maximálně 25 200 Kč. Invalidní důchod může být navýšen o přídavek na tělesnou schůzku, pokud osoba trpí vážným zdravotním postižením, nebo o přídavek na péči, pokud osoba potřebuje pomoc s osobní hygienou.

Invalidní důchod může být navýšen o přídavek na tělesnou schůzku, pokud osoba trpí vážným zdravotním postižením, nebo o přídavek na péči, pokud osoba potřebuje pomoc s osobní hygienou nebo s úkony běžného života. Tyto přídavky jsou vypláceny na základě posouzení zdravotního stavu osoby a jsou určeny k nahrazení nákladů spojených s omezenou schopností pracovat.

Také čtete:  Minimální důchod v roce 2023

Invalidní důchod může být přiznán i osobě, která ještě nemá nárok na starobní důchod, ale která je trvale invalidní ve 2. nebo vyšším stupni. V takovém případě je invalidní důchod vyplácen až do doby, kdy osoba dosáhne věku pro pobírání starobního důchodu.

Je třeba zdůraznit, že invalidní důchod není nárokový nárok, ale je přiznáván na základě posouzení individuálního zdravotního stavu osoby a její schopnosti pracovat. Invalidní důchod se tedy může v budoucnu měnit nebo být zrušen v případě, že se zdravotní stav osoby zlepší nebo pokud se osoba dočasně nebo trvale vrátí k práci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a rady se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *