Jak odejít do důchodu do 50: 6 věcí, které je třeba zvážit

Dnes průměrný Američan odchází do důchodu zhruba ve věku 63 let. V Česku je to ve věku 65 let. Co kdybyste ale místo toho chtěli jít do důchodu v 50 letech?

Pro některé lidi je tento typ předčasného důchodu jejich nejvyšším finančním cílem. Jejich snem je tvrdě pracovat a obětovat se v raných letech, aby mohli zbytek svého života žít podle svých vlastních podmínek.

V každém případě je potřeba mít ujasněný důchodový plán neboli mít vše spočítáno a to mnoho let dopředu, než se přiblížíte k onomu věku 50ti let.

I když je možné posunout datum vašeho odchodu do důchodu o více než 10 let, bude to během 20, 30 a 40 let vyžadovat více než život pod vaše možnosti. Budete také muset maximalizovat své nejsilnější roky, dělat důvtipná investiční rozhodnutí a po cestě chytit trochu štěstí.

Při pokusu o odchod do důchodu o padesát je ve hře mnoho faktorů. Zde je sedm úvah, které vám pomohou začít.

 1. Jaký typ důchodu chcete?

  Každý má na důchod jiná očekávání. Proto neexistuje univerzální odpověď na „kolik toho potřebuji?“

Jedno pravidlo říká, že budete muset mít k dispozici 60% až 100% svého předdůchodového příjmu na každý rok důchodu. Kam spadáte v tomto spektru, závisí na typu odchodu do důchodu, který si představujete. Pokud například plánujete cestovat po celém světě, přiblížíte se 100% svého dřívějšího příjmu. Pokud si ale představujete skromný životní styl odchodu do důchodu, možná budete potřebovat jen 60%.

Také čtete:  Kroky, které byste měli podniknout 5 let před vašim důchodem

Chcete-li zjistit, kolik budete potřebovat, začněte odhadem očekávané mzdy podle věku 50. Poté v závislosti na požadovaném typu důchodu vynásobte toto číslo platu kdekoli mezi 0,6 (60%) a 1,0 (100%), abyste získali představu o tom, kolik budete potřebovat na financování každého roku svého odchodu do důchodu.

2) Vaše očekávaná životnost
Průměrná délka života v USA je 78,6 let (V Česku 82 let u žen, 76 let u mužů). Proč zahrnout tuto ponurou statistiku? Protože u každého účinný penzijní plánu se musí zvážit, kolik let musí vaše peníze vydržet.

Pokud použijete tuto statistiku, pokud byste odešli do penze v 50 letech, vaše penzijní fondy by musely trvat 29 let. Nyní můžete svůj roční příspěvek na důchod znásobit o 29, abyste získali odhad, kolik budete muset nashromáždit, abyste mohli odejít do důchodu, o 50.
 1. Váš investiční plán
  Odejít do důchodu po padesátce není snadné, hlavně proto, že budete mít méně let na hromadění majetku. Jak se dá tato ztráta času dohnat, se liší.
Také čtete:  Duchody 2023

Pokud máte to štěstí, že můžete čerpat vysoký plat, můžete si dovolit skromněji investovat a přitom mít dostatek bohatství na odchod do důchodu do 50. Nebo, pokud nemáte vysoký plat, můžete agresivnější honit vyšší výnosy portfolio, které vám pomůže se tam dostat. Jen si pamatujte, že agresivní portfolia jsou tvořena převážně akciemi, které jsou volatilní.

Ať tak či onak, úspěch závisí na solidním plánu a v závislosti na vaší investiční strategii na dobrém štěstí. Pokud jde o investice, můžete buď projít finančním profesionálem, nebo spravovat své vlastní portfolio. Mějte na paměti, že finanční profesionálové účtují poplatky a/nebo provize, ale pokud je váš plán „do důchodu do 50 let“ silně závislý na důvtipné investiční strategii, pak by to mohly být dobře vynaložené peníze.

Předčasný důchod 2023
 1. Jak budete financovat prvních 10 let?
  Důchodové účty mají 10% pokutu za výběry provedené před dosažením věku 59 ½. Pokud tedy odejdete do důchodu v 50 letech, budete muset využít dalších zdrojů na financování těchto prvních 10 let.

Tyto „jiné“ zdroje budou muset pocházet z tradičních úspor nebo výběrem z vašich účtů stavebního spoření. Tedy pokud jste v poslední době neobdrželi velké dědictví. To by se určitě hodilo.

 1. Vaše rodinná anamnéza
  Tento bod je svázán s výše uvedenou délkou života. Zdravotní péče je jedním z největších výdajů v důchodu. Pokud má vaše rodina v minulosti chronická onemocnění, mohlo by to ovlivnit, kolik peněz budete na důchod potřebovat. Mějte na paměti, že pojištění dlouhodobé péče může snížit náklady na pečovatelské domy a další náklady na zdravotní péči, které by vám mohly vzniknout v důchodu.
 2. Mít strategii důchodového příjmu
  To, že odcházíte do důchodu, neznamená, že vaše peníze musí přestat fungovat. Jakmile se přiblížíte k padesátce, vymyslete plán, jak své peníze natáhnout do důchodu.
Také čtete:  Současný stav důchodového zabezpečení v České republice a plány do budoucna

Běžnou strategií je koupit akcie, dluhopisy, nebo možná kryptoměny?

Ostatní důchodci pracují na částečný úvazek v důchodu, aby peníze přicházeli. Tyto strategie, jsou-li správně provedeny, mohou maximalizovat vaše peníze. Opět zde může pomoct finanční poradce.

Co si pamatovat
Předčasný odchod do důchodu není snadný. Snažíte se vybudovat více bohatství za kratší dobu, což je přirozeně náročné. Zahrnuje to finanční oběti ve 20., 30. a 40. letech a poté tyto úspory moudře použít k vybudování bohatství.

Konzultace s finančním profesionálem vám může pomoci vytvořit plán, jak v mladších letech postupovat moudře a sebevědomě, abyste mohli po padesátce těžit z výhod.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a rady se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *