Invalidní důchody pod drobnohledem

Kolik je v dnešní době vypláceno takzvaných invalidních důchodů? Právní řád zná starobní, invalidní a pozůstalostní, tedy vdovský a vdovecký důchod. Tyto varianty se mohou i vzájemně křížit, a to při dodržení určitých podmínek. Statistika mluví jasně, více než 400 tisíc lidí z různých důvodů pobírá právě invalidní důchod. Zákon mluví o třech různých variantách, které jsou běžně označované jako invalidita prvního, druhého a třetího stupně. Vždy je o to, jak klesá tzv. pracovní schopnost. U třetího stupně musí nižší o 70 % a více, v případě stupně prvního jsou pak nároky legislativy nižší, jde o 35 %.

Zdravotní stav neumožňuje běžné pracovní zařazení

Invalidní důchod je vyplácen různým skupinám obyvatel. Někdy může být přiznání invalidní penze vázáno na pracovní úraz a jeho dlouhodobé následky, jindy jde o duševní onemocnění, kvůli němuž není možné práci vykonávat. Podmínkou pak není jen lékařská zpráva a uznání invalidity, nýbrž i potřebná doba pojištění. Ta stoupá s dosaženým věkem. Pokud je žadateli o invalidní důchod například 21 let, stačí mu rok pojištění. Ve 29 letech pak ale musí být splněna podmínka pěti let doby pojištění v poslední dekádě. Mezi 22. a 24. rokem života stačí dva roky, mezi 24. a 26. rokem pak už jsou nutná tři léta.

Také čtete:  Valorizace 2022

V roce 2021 je základní výměra (tj. číslo, které je pro všechny stejné) pro invalidní důchod rovna 3 550 Kč, oproti roku předchozímu jde o rozdíl v podobě šesti desetikorun navíc. Minimální výše invalidního důchodu je v dnešní době 4 320 korun. V případě, že se zdravotní komplikace prohloubí nebo se naopak zdraví invalidního důchodce zlepší, je zapotřebí přezkoumání – a případné určení jiné procentní výměry. Žádosti o invalidní důchod vyřizuje okresní správa sociálního zabezpečení, kam se žadatel odvolá podle toho, kde má nahlášeno trvalé bydliště.

Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2021, Důchody v roce 2022 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Invalidní důchody pod drobnohledem

  1. Věra M. napsal:

    syn má plný invalidní důchod,podan…ý 15.10.2021,přiznaný 3,1,1022.je mu 50let,odpracoval 30,2 roku.nyní poprvé dostal 15.000,- jako zálohu.řízení prý není ukončeno a syn prý možná bude muset zálohu vrátit.Jak máme této zprávě rozumět .Spojení přes ústřednu ne ní stále obsazeno. Věra M. matka .Syn není schopen sám tyto věci vyřizovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.