Český důchodový systém je založen na systému, kdy část obyvatelstva v produktivním věku života odvádí sociální dávky, které jsou použity na výplatu důchodů penzistům. Tento systém je však dlouhodobě neudržitelný, především z důvodu neustálého zmenšování poměru obyvatelstva v produktivním věku k počtu penzistů. K tomu dochází z mnoha demografických důvodů.
V Česku se setkáváme se dvěma základními důchodovými pilíři:
- Pilíř průběžně financovaný, který je povinný,
- Pilíř dobrovolný- penzijní připojištění se státním příspěvkem.
Sociální dávky produktivního obyvatelstva jsou odváděny právě do prvního z těchto pilířů.
V roce 2021 došlo k navýšení důchodů o 7,1 % a průměrný český důchod tak činí 15 336 Kč. Další navýšení můžeme očekávat i v následujících letech.
Zajímavé však může být porovnání s německými důchody. Proto Vám přinášíme jedno starší porovnání. Německý důchodový systém je mnohem rozsáhlejší než ten český. Často je však občany České republiky označován za lepší.
Důležité je však zmínit, že i když důchody vyšší jsou, němečtí důchodci jsou z nich povinni, na rozdíl od těch českých, odvádět sociální a zdravotní pojištění. Další zásadní rozdíl je ve věku odchodu do důchodu. Ten v České republice prozatím nepřesáhl hranici 65 let. V Německu však některé skupiny odcházejí až v 67 letech.
Výrazný rozdíl je také mezi důchodem můžu a žen, a to až o 20 %.
V Německu panují i rozdíly ve výši důchodů mezi jednotlivými spolkovými zeměmi. V roce 2010 například činil průměrný důchod v Berlíne u mužů € 1039, zatímco u žen pouze € 684. Důchody v ostatních zemích jsou obdobné, nejnižší jsou však v Sársku.
Každý si tak může udělat obrázek, že na tom české důchody, obzvlášť po navýšení v posledních letech nejsou tak špatně.
Zajímavost
Podle odhadů Českého statistického úřadu bude za pár desítek let v Česku žít přibližně 2,5krát méně dětí než seniorů. Bez penzijní reformy je proto aktuální nastavení neudržitelné. Ale zatím to vypadá, že se spíše než na brzké řešení můžeme těšit na další kola zmatených debat ve vládě. Stárnoucí populace tak má jedinou šanci, jak se na důchody zajistit: vzít svůj osud do vlastních rukou.
