Důchody 2025: Ze zpráv

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvedl, že důchodová reforma, která má být představena v květnu 2023, by mohla být zavedena již od ledna 2025. Nicméně přesná podoba reforem zatím nebyla zveřejněna, a tak budou následovat jednání a připomínkování legislativního textu.

Jak to bude s důchody v roce 2025?

V první polovině května 2023 by měl být představen návrh důchodové reformy, který není definitivní. Vzhledem k tomu, že by již měl vycházet ze shody mezi koaličními stranami, které mají v Poslanecké sněmovně většinu, lze ovšem očekávat, že hlavní principy změn zůstanou zachovány a změní se spíše drobnější parametry. K případným dalším změnám pak ještě může dojít při schvalování legislativy v Poslanecké sněmovně a Senátu.

Jurečka uvedl, že chce, aby změny, které budou realizovány, měly účinnost od 1. ledna 2025. Jednání o reformě probíhají s sociálními partnery, tedy se zaměstnavateli a odbory, a debaty jsou věcné. Shodli se na principu, že opatření by měla motivovat důchodce k aktivitě na pracovním trhu.

Jednání s opozicí, tedy s hnutím ANO a SPD, se zatím nedaří příliš dobře. Jurečka s nimi chce jednat a zapojil je do pracovní skupiny pro přípravu důchodové reformy. Nicméně konkrétní posun zatím nebyl zaznamenán, jelikož opozice nepředložila žádné konkrétní návrhy, o kterých by se mohlo diskutovat.

Důchodová reforma 2025

Těch změn vyplývající z důchodové reformy bude více, ať už půjde o snahu zapojit lidi v důchodovém věku do práce, či příležitostných brigád, anebo půjde o změny ve valorizacích.

Návrh na valorizaci důchodů: Nahrazení mimořádné valorizace dočasným příspěvkem

„Hlavní změnou aktuálního návrhu na valorizaci důchodů je plán nahradit mimořádnou valorizaci dočasným příspěvkem, který bude sloužit k pokrytí zvýšených nákladů a bude součástí důchodu. Řádná valorizace zůstane zachována a bude plně kompenzovat inflaci. Dočasný příspěvek se bude vyplácet, když ceny porostou o 5 %. Jedna část bude fixní a bude představovat polovinu příspěvku odpovídajícího průměrnému starobnímu důchodu, zatímco druhá část bude stanovena na základě úrovně průměrného důchodu.“

Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2025. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *