Důchodová kalkulačka je užitečným nástrojem

Chcete mít přehled nad svou situací? Dozvědět se, o jakou částku by mohl pro příští rok narůst váš starobní důchod? Nebo se chystáte do důchodu v příštích letech a rádi byste věděli, kdy můžete vyplnit příslušné formuláře? Samozřejmě, nejjednodušší kalkulačky na českém internetu vypočítají přibližnou meziroční změnu. Pokud jste tedy v roce 2021 pobírali dvanáct tisíc korun měsíčně, bude na rok 2022 připravena valorizace o 760 Kč. Co dalšího si ještě můžeme ověřit a zjistit?

Kdy přijde ke slovu důchodový věk

Stačí jen několik málo základních údajů. V příslušných kolonkách zaškrtnete pohlaví, uvedete počet dětí a přidáte ještě datum narození. Pokud jste žena, která vychovala dvě děti a narodila se 5. ledna 1970, půjdete do důchodu v 65 letech a budete tak muset čekat nejméně třináct let na dobu, kdy poprvé dostanete od poštovního doručovatele příslušnou složenku.

Také čtete:  Důchody v roce 2022: Jak to tedy bude

Nebo si necháte peníze vyplácet spíše na bankovní účet? Samozřejmě, otázkou je nejen výše budoucí penze, protože probíhají celospolečenské vážné diskuze o udržitelnosti systému. Způsob výplaty bude zřejmě v příští generaci jiný, poštovní služby se změní, složenky se budou vyplňovat prakticky vždy online. Nebo to bude úplně jinak? Nic se nedá soudit předčasně a vývoj ve světě jde různými směry.

Výpočet budoucího důchodu je z online kalkulačky hodně přibližný. Kontaktujte pak raději příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) a vyžádejte si příslušné údaje. Tedy pokud chcete přesné informace a mít naprosto jasno, protože jinak budou čísla spíše jen orientační. Záleží na pohlaví, počtu vychovaných dětí, ale také různých dalších okolnostech. Musíte hlavně splnit potřebnou dobu pojištění před odchodem do penze, jinak příslušnou žádost ani podat nemůžete a bylo by nutné ještě nějakou dobu počkat.

Také čtete:  Valorizace důchodů 2026
Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2022, Tipy a rady se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Důchodová kalkulačka je užitečným nástrojem

  1. Valova V napsal:

    Dobrý den,odpracovala jsem 43 let,platila jsem tolik let pojištění.Beru nyní 15984korun důchodu,což není průměrný důchod.Vychovala jsem dvě děti.V důchodu jsem pracovala na brigádách 10 let skoro nepřetržitě,tyto se za tohoto režimu nepočítají.Sousedka byla 15let v invalidním důchodu a má starobní důchod vyšší než já.Pak mám oficielně odpracovaný další rok do kterého mi chybí Odpracovat 17 dní aby se mi zvýšil důchod o 40 korun.

    • Jakub napsal:

      Je mi líto, že váš důchod není vyšší. V České republice se výše důchodu odvíjí od toho, kolik pojistného plnění člověk odpracoval, ale některé faktory, jako například to, že jste vychovávala dvě děti, mohou mít vliv na výši důchodu. Pokud máte pocit, že váš důchod není spravedlivý, můžete se obrátit na Sociální správu ČR nebo na organizaci, která se zabývá bojem za práva důchodců, a požádat o vyšetření vaší situace. Je také možné, že byste mohla mít nárok na nějaké doplňkové důchody nebo příspěvky. Doporučuji vám zajít na příslušný úřad nebo se poradit s odborníky, kteří by vám mohli poradit, jak postupovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *