Co se stane se mým důchodem, pokud přestanu pracovat před dosáhnutím důchodového věku?

Pokud přestanete pracovat před dosáhnutím důchodového věku, bude výše vašeho důchodu ovlivněna několika faktory. Zde je několik možností, co se může stát se vaším důchodem v takovém případě:

  1. Můžete odejít do předčasného důchodu. Pokud splňujete podmínky pro předčasný důchod, můžete odejít do důchodu před stanoveným důchodovým věkem. Výše předčasného důchodu bude ovlivněna délkou doby, po kterou jste odváděli důchodové pojištění a věkem, ve kterém odejdete do důchodu. Čím déle jste odváděli pojištění a čím později odejdete do důchodu, tím vyšší bude vaše předčasný důchod.
  2. Můžete si nechat vyplácet invalidní důchod. Pokud jste přestali pracovat kvůli invaliditě nebo zdravotnímu důvodu, můžete si nechat vyplácet invalidní důchod. Invalidní důchod je vyplácen v případě, že jste ztratili schopnost vykonávat předchozí práci kvůli invaliditě a nejste schopni najít nové zaměstnání vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu. Invalidní důchod je vyplácen po dobu trvání invalidity a jeho výše je ovlivněna délkou doby, po kterou jste odváděli důchodové pojištění a vaším předchozím platem.
  3. Můžete si vybrat penzi z privátního penzijního připojištění. Pokud jste si sjednali privátní penzijní připojištění, můžete si po ukončení pracovního poměru vybrat penzi z tohoto připojištění. Výše takové penze bude záviset na vkladu, který jste do připojištění vložili, a na výnosu, který jste s tímto vkladem v průběhu let vydělali.
  4. Můžete si vybrat penzi z 3. pilíře důchodového systému. Pokud jste si sjednali 3. pilíř důchodového systému, můžete si po ukončení pracovního poměru vybrat penzi z tohoto pilíře. Výše takové penze bude záviset na vkladu, který jste do pilíře vložili, a na výnosu, který jste s tímto vkladem v průběhu let vydělali.
Také čtete:  Náročná profese versus rok důchodu navíc

Ve všech těchto případech bude výše vašeho důchodu ovlivněna délkou doby, po kterou jste odváděli důchodové pojištění a vaším předchozím platem. Čím déle jste odváděli pojištění a čím vyšší byl váš předchozí plat, tím vyšší bude vaše penze nebo důchod. Je také důležité zvážit, zda budete mít příjem z jiných zdrojů, například z podnikání nebo ze zahraničí, a jak tento příjem bude ovlivňovat výši vašeho důchodu.

Je třeba si uvědomit, že pokud přestanete pracovat před dosáhnutím důchodového věku, může být výše vašeho důchodu nižší než v případě, že byste pracovali až do stanoveného důchodového věku. Je proto důležité zvážit všechny možnosti a dobře se rozmyslet, než se rozhodnete přestat pracovat před dosáhnutím důchodového věku. Je také dobré se poradit s finančním poradcem nebo s pracovníkem důchodového úřadu, kteří vám mohou poskytnout podrobnější informace a pomoci s výpočtem předpokládané výše vašeho důchodu v různých scénářích.

Také čtete:  Důchodová kalkulačka je užitečným nástrojem
Příspěvek byl publikován v rubrice Důchody v roce 2023, Tipy a rady. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *